English version HERE

Termín:

sobota 15.10. 2022 

Centrum závodu:

Tábor v Račím údolí - Uhelná 126 - býv. okres Jeseník 
P.arkování pro závodníky a doporovod bude zdarma v okolí areálu.

Trasy

Trasy povedou přes hluboká údolí a odlehlé hřebeny Rychlebských hor. Krátká trasa vede pouze po české straně hor, i zde však ochutnáte slast běhu po opuštěném úzkém hraničním chodníku a po starých horských loukách. I tak málo bude stačit, aby se Vám naše hory dostaly pod kůži. Možná na Hraničkách zalitujete, že nemůžete běžet dále. Chcete-li tajemné Rychleby poznat lépe, musíte zvolit delší trasu. Střední a dlouhá trasa Vás zavede i na nejvyšší vrchol přilehlých Gór Bialskych v Polsku. Obě trasy Vás nadchnou, ale pokud si troufáte a dokážete něco obětovat, trasa 76 km Vás odhalí skutečné Rychlebské perly, připravte se na zážitek pravé divočiny... 

Hlavní běžeckou lahůdkou všech tras bude především mnoho desítek kilometrů (dle zvolené trasy) po dokonalých horských stezkách na hlavním hraničním i na bočních hřebenech Rychlebských hor. Trasy vybíráme tak, aby Vás zavedly na krásné výhledy z opuštěných skalisek, k opustěným lomům, do hlubokých prastarých lesů i na neopakovatelné horské louky na místech bývalých sudetských horských osad. Chceme, aby náš závod byl hlavně hodně "běhavý", dostatečně náročný i pro zkušené závodníky a hlavně pro všechny maximálně zábavný a krajinně vděčný. S maximem lesních stezek a pěšin, zbytek po lesních cestách. S asfaltem se kromě velmi krátké části po startu a před cílem prakticky nepotkáte.

Trasy se mohou ještě lehce změnit v závislosti na aktuálních podmínkách, požadavků majitelů pozemků atd.

Registrace

Kapacita závodu je omezena na 800 účastníků rozdělených do tří tras.

Závodníci na trasách 26, 46 a 76 km budou zařazeni do 2 kategorií: Účastníci do 39 let a účastníci, kteří mají 40 let a výše. 

Registraci není možno vrátit, může však být převedena na další osobu, která startuje ve stejné trase. Je-li zásahem vyšší moci pořadatel nucen závod přerušit, uzavřít nebo zrušit start, startovné se nevrací. 

Ceny startovného

2022

26 km - 600 Kč
46 km - 700 Kč
76 km - 800 Kč

Přihlásit se bude možné pouze do naplnění kapacity závodu. 

Platba bude prováděna kartou přes registrační systém firmy Stopnito.

V případě nejasností či problémů s platbou si napište o pomoc na zapomenutehory (at) seznam.cz

Cena zahrnuje poplatek vlastníkům lesa za každého závodníka, ochotné pomocníky na trase, dále podklady k závodu (mapa, startovní číslo, tiskoviny atd.), pronájem areálu, čipovou časomíru, diplom pro finishery, velkorysé občerstvení na občerstvovacích stanicích, teplé jídlo v cíli (vegan a nevegan varianta), sprcha v areálu, večerní zábava, drobný dárek ve startovní tašce, hodnotné věcné ceny pro vítěze atd.

Prezentace a vyzvednutí čísla:
 • pátek 14. 10. 2022 - 17:00 - 23:30 hod (všechny trasy)
 • sobota 15. 10. 2022 - 05:30 - 9:00 hod (všechny trasy)
 • sobota 15. 10. 2022 - 05:30 - 06:30 hod (prioritně pro 76 km)
 • sobota 15. 10. 2022 - 06:30 - 08:00 hod (prioritně pro 46 km)
 • sobota 15. 10. 2022 - 08:00 - 09:00 hod (26 km)

  Pokud to Vaše časové možnosti dovolují, prosíme, abyste si startovní tašku vyzvedli již v pátek večer. Ulehčíte tak náporu a případným frontám v sobotu ráno. Důrazně nedoporučujeme nechávat vyzvednutí startovní tašky na poslední chvíli. Nejsme schopní předem odhadnout, kolik lidí si tašku bude vyzvedávat až v sobotu ráno. Počet dobrovolníků na ZH je omezen. Děkujeme za spolupráci. 
Start:
 • 76 km - 07:00 (limit 16 hodin)
 • 46 km - 09:00 (limit 11 hodin)
 • 26 km - 10:00 (limit 7 hodin)

Start jednotlivých tras bude vždy hromadný a proběhne v areálu Račího údolí. Cíl bude na stejném místě.

Občerstvovací stanice
 • 76 km - 4x plnohodnotná s jídlem a pitím +  5x pramen po trase (Hraničky 2x, útulna Mates 2x + čaj na Czernici)
 • 46 km - 2x plnohodnotná s jídlem a pitím + 3x pramen po trase (Hraničky 2x + čaj na Czernici)
 • 26 km - 1x plnohodnotná s jídlem a pitím + 2x pramen po trase (Hraničky 1x)
Kontroly a značení

Na každé trase bude několik živých kontrol (v místech občerstvovacích stanic i mimo ně) a také několik samoobslužných kontrol (razítka/kleště). 

Trasy povedou z velké části po značených stezkách na hlavním hřebeni Rychlebů, v neznačených částech či na nepřehledných úsecích bude umístěno naše vlastní dočasné přehledné značení. Každý účastník obdrží při prezentaci mapu a detailní popis trasy. Prosíme o nastudování tras dopředu, před závodem. Závodník, který nebude mít v cíli označené některé ze stanovišť trasy bude nekompromisně diskvalifikován, jinak nelze zabránit kontroverzím po závodě. Časové penalizace neudělujeme. Výjimka se koná pouze v případě, že by kontroly byly nějakým "záškodníkem" na trasách odstraněny. 

Povinná výbava:
 • 76 km a 46 km: občanský průkaz nebo pas, čelovka, mobil
 • 26 km: občanský průkaz nebo pas, mobil

Každá z tras povede po hranici s Polskem, střední a dlouhá trasa pak i polskou stranou hor, mějte u sebe kromě covidové dokumentace také občanský průkaz nebo pas. Na konci října se stmívá již po 17. hodině, na dlouhou a střední trasu je nutná plně nabitá čelovka. Trasy povedou nejodlehlejšími místy, mějte u sebe i plně nabitý mobilní telefon s aktivovaným roamingem. Na mnoha místech však není signál, zde se budete muset spolehnout sami na sebe a spoluběžce. Závod se běží na vlastní nebezpečí. V případě problémů či předčasného ukončení závodu je Vaší povinností kontaktovat pořadatele a zajistit vrácení čipu, ať už osobně či zaslat poštou. Kontaktní telefonní čísla najdete na mapě ve Vaší startovní tašce. Pokud se rozhodnete závod ukončit, stačí napsat sms s Vaším startovním číslem a jménem. Budete-li se vracet do areálu, můžete to udělat i osobně na místě. Děkujeme za spolupráci.

Doporučená výbava:

Závody se konají v polovině října. V případě krásného počasí zažijete krásné suché lesní cesty a nezapomenutelné, většinou suché a pevné traily uprostřed neskutečně barevných malebných hor. V opačném případě se na nejvyšších hřebenech může vyskytovat první sníh a na několika místech narazíme na rozmáčený terén, bude zima a sychravo, jak jen v divokých Rychlebech dokáže být. Doporučujeme podle předpovědi i neprofoukavou a nepromokavou bundu, lehké rukavice, pokrývku hlavy a termoizolační alufólii.

Důležité informace

V závodu mohou startovat pouze účastníci starší 18 let. V případě zájmu o start mladšího závodníka, je to možné v doprovodu zákonného zástupce či zplnomocněné zodpovědné osoby starší 18 let. Organizátor nepřejímá zodpovědnost za škody na zdraví či na majetku související s cestou, pobytem a účastí závodníků v závodu. Běh s holemi je povolen, se psem závodně nikoliv. Pouze "mimo soutěž", tedy bez nároku na věcné ceny, ovšem s plnou podporou jako ostatní účastníci. Vodítko nutné, náhubek doporučen.

Budete se pohybovat ve vzácném prostředí lesů a luk, chovejte se prosím tiše a ohleduplně ke skutečným opeřeným a srstnatým obyvatelům tohoto horského kraje. Za záměrné odhození odpadků mimo prostor občerstvovacích stanic hrozí diskvalifikace. Prosíme, nenuťte nás k tomu!

Ceny pro vítěze a program:

Vyhlášeni budou vítězové jednotlivých tras v mužské, ženské (na trasách 26, 46 a 76 km i věkové) kategorii a každý obdrží věcnou cenu od našich partnerů.

Vyhlášení nejkratší trasy 26 km proběhne v areálu Račího údolí, cca hodinu po doběhu 3. účastníků daných kategorií. Předpokládaný čas cca 14:00 hodin.

Trasy 46 a 76 km budou vyhlášeny hromadně, předpokládaný čas okolo 18:00 v krásných prostorách Tančírny v Račím údolí (cca 300 metrů od areálu závodu). 

Pro nezávodící doprovod běžců jsou k dispozici krátké, ale moc pěkné vycházkové trasy v okolí Račího údolí. Personál Račího údolí a organizátoři Vám jistě rádi poradí. Připravujeme i další program, chceme aby se Vám u nás líbilo. 

Ubytování:

Přímo v místě startu v areálu Račího údolí. Areál nabízí ubytování na pokojích, v chatkách (teplé spacáky s sebou) nebo na místech pro stan. Majitel areálu požaduje platbu předem na účet. Na základě závazné objednávky bude vystavena faktura, kterou obdržíte na mail z kterého objednávka přišla. Důvodem je zkušenost z minulých let, kdy si někteří ubytování zarezervovali, zablokovali ho tak ostatním zájemcům, a pak nepřijeli.

K dispozici bude tělocvična (70 Kč/noc) ve 2 kilometry vzdáleném městečku Javorník. Tělocvična bude přístupná od pátku od 18:00. Spacáky a karimatky s sebou! V tělocvičně se chovejte ohleduplně k ostatním běžcům, udržujte pořádek a v případě, že použijete například žíněnky, před opuštěním tělocvičny je opět vraťte na své místo! V tělocvičně může v pátek do 21:30 probíhat sportovní program. Spaní si prosím rozložte na krajích plochy nebo na tribunách. V sobotu ale již večerní sportovní program v tělocvičně neprobíhá. Děkujeme za pochopení. 

Kontakt

zapomenutehory (at) seznam.cz

telefon na pořadatele: +420 776 327 228. Telefonní kontakt prosím používejte pouze v důležitých situacích, které nesnesou odklad. 

Informace ohledně COVID-19

Z důvodu neustálých změn ohledně konání hromadných akcí budeme o aktuálních pravidlech a nařízeních informovat krátce před konáním závodu. Momentální pravidla umožňují konání sporotvních akcí všem účastníkům, kteří mají platný covid certifikát. Během závodu dodržujeme hygienická opatření. V areálu i na občerstvovacích stanicích k dispozici desinfekční gely a v interiéru doporučujeme používat respirátor. 

Kterou trasu zvolíš v roce 2022?
89 / 36 %
96 / 38 %
65 / 26 %
Celkem hlasů: 250
Vytisknout stránku Vytisknout stránku18. 8. 2020, 18:50, zobrazeno 16390x, dnes 2x