Zveme Vás na nový závod Rychlebskými horami - Rychlebský maraton. Vždy nás mrzelo, že se do podzimního závodu nevejde ještě víc krás našich hor. Poznejte je díky tomuto závodu ještě lépe. Krásná, náročná trasa po hraničním chodníku v severní části Rychlebských hor, horské louky, zapomenutá skaliska, prudké seběhy i výběhy. To vše v čerstvě probuzené přírodě jarního lesa. 

Termín:

sobota 11.05. 2024 

Centrum závodu:

Město Javorník - náměstí Svobody
50.3905664N, 17.0018856E

ÚSCHOVNA BATOHŮ BUDE K DISPOZICI.

Trasy
 • Půlmaraton - mapa
 • Maraton - mapa

  Mapa kontrol: https://mapy.cz/s/boguhunogo

  Na trasách mohou nastat drobné změny. Vždy sledujte naše značení - modré látkové fáborky a žluté šipky. 

Trasy povedou přes severní části Rychlebských hor, ještě odlehlejší a méně známá místa než na podzimním ultramaratonu. Půlmaraton i maraton povede pouze po české straně hor, případně po hranici s Polskem - úzkém hraničním chodníku, kde ještě místy najdete pozůstatky ostnatých drátů z dob minulých. Trasy vybíráme tak, aby Vás zavedly na krásné výhledy z opuštěných skal, přes bývalé uranové štoly, do hlubokých lesů i na neopakovatelné horské louky na místech bývalých sudetských horských osad. Asfalt potkáte jen na samotném začátku a konci závodu, jinak se můžete těšit na čistý trail bujarým jarním lesem.

Trasy se mohou ještě lehce změnit v závislosti na aktuálních podmínkách, požadavků majitelů pozemků atd.

Registrace

Registrace na první ročník bude otevřena v neděli 17.3. 2024 v 18:00. Odkaz najdete zde na webu v sekci REGISTRACE.

Závodníci na obou trasách budou zařazeni do 2 kategorií: Účastníci do 39 let a účastníci, kteří mají 40 let a výše. 

Registraci není možno vrátit, může však být převedena na další osobu, která startuje ve stejné trase. Je-li zásahem vyšší moci pořadatel nucen závod přerušit, uzavřít nebo zrušit start, startovné se nevrací. 

Ceny startovného

2024:

půlmaraton - 500 Kč

maraton - 700 Kč

Přihlásit se bude možné pouze do naplnění kapacity závodu. Registrace na místě provádíme jen za předpokladu, že se kapacita nenaplní. Je však možné "to risknout" a počkat si na konec prezence, zda zůstanou nějaká nevyzvednutá startovní čísla, která na Vás můžeme přepsat. Nedáváme však v takovém připadě žádné záruky, že za prvé nějaká místa zůstanou a za druhé, že bude náš tým mít čas je před startem řešit, pokud by tam takových zájemců bylo více. 

Platba bude prováděna kartou přes registrační systém firmy Stopnito.

V případě nejasností či problémů s platbou si napište o pomoc na zapomenutehory (at) seznam.cz

Cena zahrnuje poplatek vlastníkům lesa za každého závodníka, ochotné pomocníky na trase, velkorysé občerstvení na občerstvovacích stanicích, dále podklady k závodu (mapa, startovní číslo, tiskoviny atd.), pronájem areálu, čipovou časomíru, diplom pro finishery, teplé jídlo v cíli (vegan a nevegan varianta), sprcha v areálu, večerní zábava, drobný dárek ve startovní tašce, hodnotné věcné ceny pro vítěze atd.

Prezence a vyzvednutí čísla:
 • pátek 10.5. 2024 18:00 - 21:00 - BÍLÝ STAN v Javorníku na náměstí - místo startu závodu.
 • sobota 11.5. 2024 6:30 - 9:30 (maratonská vzdálenost pouze do 8:30) BÍLÝ STAN v Javorníku na náměstí - místo startu závodu.

  Pokud to Vaše časové možnosti dovolují, prosíme, abyste si startovní tašku vyzvedli již v pátek večer. Ulehčíte tak náporu a případným frontám v sobotu ráno. Důrazně nedoporučujeme nechávat vyzvednutí startovní tašky na poslední chvíli. Nejsme schopní předem odhadnout, kolik lidí si tašku bude vyzvedávat až v sobotu ráno. Počet dobrovolníků na je omezen. Děkujeme za spolupráci. 
Start:
 • maraton - 9:00 (limit 8 hodin - do 17:00)
 • půlmaraton - 10:00 (limit 5 hodin - do 15:00) 

Start jednotlivých tras bude vždy hromadný a proběhne v areálu náměstí města Javorník. Cíl bude na stejném místě. Na závodníky, kteří nestihnou závod v limitu, samozřejmě čekáme a dál jim fandíme. :) 

Občerstvovací stanice
 • maraton - 2x plnohodnotná s jídlem a pitím (Bílá Voda a Borůvková hora), 1x voda na trase - pod Šafářovou skálou.
 • půlmaraton - 1x plnohodnotná s jídlem a pitím (Borůvková hora)
Kontroly a značení

Na každé trase bude několik živých kontrol (v místech občerstvovacích stanic i mimo ně) a také několik samoobslužných kontrol (razítka/kleště) stejně jako na pozimním závodě. 

Trasy povedou z velké části po značených stezkách na hlavním hřebeni Rychlebů, v neznačených částech či na nepřehledných úsecích bude umístěno naše vlastní dočasné přehledné značení. Každý účastník obdrží při prezentaci mapu a před závodem proběhne briefing do mikrofonu. Prosíme o nastudování tras dopředu, před závodem. Závodník, který nebude mít v cíli označené některé ze stanovišť trasy bude nekompromisně diskvalifikován, jinak nelze zabránit kontroverzím po závodě. Časové penalizace neudělujeme. Výjimka se koná pouze v případě, že by kontroly byly nějakým "záškodníkem" na trasách odstraněny. Je možno si zdarma na maratonskou vzdálenost zapůjčit GPS tracker a sledovat tak Váš čas online a později mít k dispozici mezičasy. 

Povinná výbava:
 • maraton: občanský průkaz nebo pas (trasy vedou z části po hranici s Polskem), nabitý mobil, termoizolační alufolie
 • půlmaraton: občanský průkaz nebo pas, nabitý mobil

Povinnou výbavu můžeme namátkově kontrolovat.

Závod se běží na vlastní nebezpečí. V případě problémů či předčasného ukončení závodu je Vaší povinností kontaktovat pořadatele a zajistit vrácení čipu, ať už osobně či zaslat poštou. Kontaktní telefonní čísla najdete na mapě ve Vaší startovní tašce. Pokud se rozhodnete závod ukončit, stačí napsat sms s Vaším startovním číslem a jménem. Budete-li se vracet do centra závodu, můžete to udělat i osobně na místě. Děkujeme za spolupráci.

Doporučená výbava:

Závody se konají v polovině května, kdy je obvykle příjemné jarní počasí, ale v minulosti se už stalo, že ve vyšších polohách nasněžilo. Přizpůsobte svůj oděv podle aktuální předpovědi počasí tak, abyste neměli na trase v případě chladného počasí problémy. Doporučujeme podle předpovědi i neprofoukavou a nepromokavou bundu a lehké rukavice.

Důležité informace

V závodu mohou startovat pouze účastníci starší 18 let. V případě zájmu o start mladšího závodníka, je to možné v doprovodu zákonného zástupce či zplnomocněné zodpovědné osoby starší 18 let, přičemž každý takový případ před zařazením na startovní listinu posuzujeme separátně a až po rozhovoru s rodičem. Organizátor nepřejímá zodpovědnost za škody na zdraví či na majetku související s cestou, pobytem a účastí závodníků v závodu. Běh s holemi je povolen, se psem závodně nikoliv. Pouze "mimo soutěž", tedy bez nároku na věcné ceny, ovšem s plnou podporou jako ostatní účastníci. Vodítko nutné, náhubek doporučen.

Budete se pohybovat ve vzácném prostředí lesů a luk, chovejte se prosím tiše a ohleduplně ke skutečným opeřeným a srstnatým obyvatelům tohoto horského kraje. Za záměrné odhození odpadků mimo prostor občerstvovacích stanic hrozí diskvalifikace. Prosíme, nenuťte nás k tomu!

Účastníci svým přihlášením souhlasí s tím, že se mohou objevit na audiovizuálních materiálech pořízených během závodu, které mohou být použity na další propagaci závodu a Olomouckého kraje, který akci podporuje. 

Ceny pro vítěze a program:

Vyhlášeni budou vítězové jednotlivých tras v mužských a ženských věkových kategorií a každý obdrží cenu od našich partnerů a upomínkovou trofej. 

Vyhlášení půlmaratonské trasy proběhne na náměstí v Javorníku, cca ve 14:00 hodin.

Vyhlášení maratonské trasy proběhne na náměstí v Javorníku, cca v 16:00 hodin (posunutí na později bude pouze pokud v 16:00 nebudou vítězové všech kategorií v cíli).

Pro nezávodící doprovod běžců jsou k dispozici krátké, ale moc pěkné vycházkové trasy v okolí Javorníku. Organizátoři Vám jistě rádi poradí. 

Ubytování:

Pořadatelé závodu nezařizují účastníkům ubytování. Můžeme nabádnout přespání v tělocvičně cca 150 metrů od startu závodu zdarma.  Spacáky a karimatky s sebou! Nejsou k dispozici žíněnky. V tělocvičně se chovejte ohleduplně k ostatním běžcům, udržujte pořádek. Nejsou zde k dispozici sprchy! Omlouváme se. WC a umyvadlo k dispozici. 

Kontakt

zapomenutehory (at) seznam.cz


 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku12. 3. 2024, 09:07, zobrazeno 9121x, dnes 0x