English version HERE

Termín:

sobota 19.10. 2024 

Centrum závodu:

Tábor v Račím údolí - Uhelná 126 - býv. okres Jeseník 
Letos (2023) se v areálu platí parkovné 100 Kč za vůz. Parkoviště v areálu slouží především pro ubytované, další parkoviště bude zřízeno u hlavní cesty "na poli" (odkaz na mapu pod textem), zde se bude platit parkovné 50 Kč za vůz a bude tu v pátek večer a v sobotu ráno zřízena doprava do areálu a zpět naší dodávkou. Cesta do areálu měří cca 1,9 km. Důvodem je, že u areálu Račího údolí došlo z razantnímu snížení parkovacích míst. Děkujeme za pochopení. 

MAPA PARKOVIŠTĚ U HLAVNÍ CESTY "NA POLI" ZDE

ÚSCHOVNA BATOHŮ BUDE K DISPOZICI.

Trasy

Trasy povedou přes hluboká údolí a odlehlé hřebeny Rychlebských hor. Krátká trasa vede pouze po české straně hor, i zde však ochutnáte slast běhu po opuštěném úzkém hraničním chodníku a po starých horských loukách. I tak málo bude stačit, aby se Vám naše hory dostaly pod kůži. Možná na Hraničkách zalitujete, že nemůžete běžet dále. Chcete-li tajemné Rychleby poznat lépe, musíte zvolit delší trasu. Střední a dlouhá trasa Vás zavede i na nejvyšší vrchol přilehlých Gór Bialskych v Polsku. Obě trasy Vás nadchnou, ale pokud si troufáte a dokážete něco obětovat, trasa 76 km Vás odhalí skutečné Rychlebské perly, připravte se na zážitek pravé divočiny... 

Hlavní běžeckou lahůdkou všech tras bude především mnoho desítek kilometrů (dle zvolené trasy) po dokonalých horských stezkách na hlavním hraničním i na bočních hřebenech Rychlebských hor. Trasy vybíráme tak, aby Vás zavedly na krásné výhledy z opuštěných skalisek, k opustěným lomům, do hlubokých prastarých lesů i na neopakovatelné horské louky na místech bývalých sudetských horských osad. Chceme, aby náš závod byl hlavně hodně "běhavý", dostatečně náročný i pro zkušené závodníky a hlavně pro všechny maximálně zábavný a krajinně vděčný. S maximem lesních stezek a pěšin, zbytek po lesních cestách. S asfaltem se kromě velmi krátké části po startu a před cílem prakticky nepotkáte.

Trasy se mohou ještě lehce změnit v závislosti na aktuálních podmínkách, požadavků majitelů pozemků atd.

Registrace

Závodníci na trasách 26, 46 a 76 km budou zařazeni do 2 kategorií: Účastníci do 39 let a účastníci, kteří mají 40 let a výše. 

Registraci není možno vrátit, může však být převedena na další osobu, která startuje ve stejné trase. Je-li zásahem vyšší moci pořadatel nucen závod přerušit, uzavřít nebo zrušit start, startovné se nevrací. 


Registrace pro rok 2024 bude otevřena v lednu 2024.
 O přesném datu budeme informovat. 

Ceny startovného

2024:

26 km - 750 Kč
46 km - 850 Kč
76 km - 950 Kč

Přihlásit se bude možné pouze do naplnění kapacity závodu. Registrace na místě provádíme jen za předpokladu, že se kapacita nezaplní, což se ještě nikdy nestalo. Je však možné "to risknout" a počkat si na konec prezence, zda zůstanou nějaká nevyzvednutá startovní čísla, která na Vás můžeme přepsat. Nedáváme však v takovém připadě žádné záruky, že za prvé nějaká místa zůstanou a za druhé, že bude náš tým mít čas je před startem řešit, pokud by tam takových zájemců bylo více. 

Platba bude prováděna kartou přes registrační systém firmy Stopnito.

V případě nejasností či problémů s platbou si napište o pomoc na zapomenutehory (at) seznam.cz

Cena zahrnuje poplatek vlastníkům lesa za každého závodníka, ochotné pomocníky na trase, velkorysé občerstvení na občerstvovacích stanicích, dále podklady k závodu (mapa, startovní číslo, tiskoviny atd.), pronájem areálu, čipovou časomíru, diplom pro finishery, teplé jídlo v cíli (vegan a nevegan varianta), sprcha v areálu, večerní zábava, drobný dárek ve startovní tašce, hodnotné věcné ceny pro vítěze atd.

Prezence a vyzvednutí čísla:
 • pátek 18. 10. 2024 - 17:00 - 22:30 hod (všechny trasy, sál ve vnitřních prostorách areálu)
 • sobota 19. 10. 2024 - 05:30 - 9:00 hod (všechny trasy, bílý párty stan venku před areálem)
 • sobota 19. 10. 2024 - 05:30 - 06:30 hod (prioritně pro 76 km, bílý párty stan venku před areálem)
 • sobota 19. 10. 2024 - 06:30 - 08:00 hod (prioritně pro 46 km, bílý párty stan venku před areálem)
 • sobota 19. 10. 2024 - 08:00 - 09:00 hod (26 km, bílý párty stan venku před areálem)

  Pokud to Vaše časové možnosti dovolují, prosíme, abyste si startovní tašku vyzvedli již v pátek večer. Ulehčíte tak náporu a případným frontám v sobotu ráno. Důrazně nedoporučujeme nechávat vyzvednutí startovní tašky na poslední chvíli. Nejsme schopní předem odhadnout, kolik lidí si tašku bude vyzvedávat až v sobotu ráno. Počet dobrovolníků na ZH je omezen. Děkujeme za spolupráci. 
Start:
 • 76 km - 07:00 (limit 16 hodin - do 23:00) POZOR: Z bezpečnostních důvodů je na této trase zaveden limit na druhé proběhnutí občerstvovací stanicí na Matesovi 18:00. Poté se tato občerstvovačka zavírá a závodníci jsou svezeni autem dolů do civilizace. Děkujeme za pochopení. 
 • 46 km - 09:00 (limit 11 hodin - do 20:00)
 • 26 km - 10:00 (limit 7 hodin - do 17:00)

Start jednotlivých tras bude vždy hromadný a proběhne v areálu Račího údolí. Cíl bude na stejném místě.

Občerstvovací stanice
 • 76 km - 4x plnohodnotná s jídlem a pitím +  5x pramen po trase (Hraničky 2x, útulna Mates 2x + čaj na Czernici)
 • 46 km - 2x plnohodnotná s jídlem a pitím + 3x pramen po trase (Hraničky 2x + čaj na Czernici)
 • 26 km - 1x plnohodnotná s jídlem a pitím + 2x pramen po trase (Hraničky 1x)
Kontroly a značení

Na každé trase bude několik živých kontrol (v místech občerstvovacích stanic i mimo ně) a také několik samoobslužných kontrol (razítka/kleště). 

Trasy povedou z velké části po značených stezkách na hlavním hřebeni Rychlebů, v neznačených částech či na nepřehledných úsecích bude umístěno naše vlastní dočasné přehledné značení. Každý účastník obdrží při prezentaci mapu a detailní popis trasy. Prosíme o nastudování tras dopředu, před závodem. Závodník, který nebude mít v cíli označené některé ze stanovišť trasy bude nekompromisně diskvalifikován, jinak nelze zabránit kontroverzím po závodě. Časové penalizace neudělujeme. Výjimka se koná pouze v případě, že by kontroly byly nějakým "záškodníkem" na trasách odstraněny. 

Povinná výbava:
 • 76 km a 46 km: občanský průkaz nebo pas, čelovka, nabitý mobil, termoizolační alufolie
 • 26 km: občanský průkaz nebo pas, nabitý mobil

Povinnou výbavu nepodceňujte. Můžeme ji namátkově kontrolovat.

Každá z tras povede po hranici s Polskem, střední a dlouhá trasa pak i polskou stranou hor, mějte u sebe kromě covidové dokumentace také občanský průkaz nebo pas. Na konci října se stmívá již po 17. hodině, na dlouhou a střední trasu je nutná plně nabitá čelovka. Trasy povedou nejodlehlejšími místy, mějte u sebe i plně nabitý mobilní telefon s aktivovaným roamingem. Na mnoha místech však není signál, zde se budete muset spolehnout sami na sebe a spoluběžce. Závod se běží na vlastní nebezpečí. V případě problémů či předčasného ukončení závodu je Vaší povinností kontaktovat pořadatele a zajistit vrácení čipu, ať už osobně či zaslat poštou. Kontaktní telefonní čísla najdete na mapě ve Vaší startovní tašce. Pokud se rozhodnete závod ukončit, stačí napsat sms s Vaším startovním číslem a jménem. Budete-li se vracet do areálu, můžete to udělat i osobně na místě. Děkujeme za spolupráci.

Doporučená výbava:

Závody se konají v polovině října. V případě krásného počasí zažijete krásné suché lesní cesty a nezapomenutelné, většinou suché a pevné traily uprostřed neskutečně barevných malebných hor. V opačném případě se na nejvyšších hřebenech může vyskytovat první sníh a na několika místech narazíme na rozmáčený terén, bude zima a sychravo, jak jen v divokých Rychlebech dokáže být. Doporučujeme podle předpovědi i neprofoukavou a nepromokavou bundu, lehké rukavice a pokrývku hlavy.

Důležité informace

V závodu mohou startovat pouze účastníci starší 18 let. V případě zájmu o start mladšího závodníka, je to možné v doprovodu zákonného zástupce či zplnomocněné zodpovědné osoby starší 18 let, přičemž každý takový případ před zařazením na startovní listinu posuzujeme separátně a až po rozhovoru s rodičem. Organizátor nepřejímá zodpovědnost za škody na zdraví či na majetku související s cestou, pobytem a účastí závodníků v závodu. Běh s holemi je povolen, se psem závodně nikoliv. Pouze "mimo soutěž", tedy bez nároku na věcné ceny, ovšem s plnou podporou jako ostatní účastníci. Vodítko nutné, náhubek doporučen.

Budete se pohybovat ve vzácném prostředí lesů a luk, chovejte se prosím tiše a ohleduplně ke skutečným opeřeným a srstnatým obyvatelům tohoto horského kraje. Za záměrné odhození odpadků mimo prostor občerstvovacích stanic hrozí diskvalifikace. Prosíme, nenuťte nás k tomu!

Účastníci svým přihlášením souhlasí s tím, že se mohou objevit na audiovizuálních materiálech pořízených během závodu, které mohou být použity na další propagaci závodu a Olomouckého kraje, který akci podporuje. 

Ceny pro vítěze a program:

Vyhlášeni budou vítězové jednotlivých tras v mužské, ženské (na trasách 26, 46 a 76 km i věkové) kategorii a každý obdrží věcnou cenu od našich partnerů a upomínkovou trofej - rychlebský kámen s instalovanou plaketou.

Vyhlášení nejkratší trasy 26 km proběhne v areálu Račího údolí, cca hodinu po doběhu 3. účastníků daných kategorií. Předpokládaný čas cca 14:00 hodin.

Trasy 46 a 76 km budou vyhlášeny hromadně, předpokládaný čas okolo 18:30 v krásných prostorách Tančírny v Račím údolí (cca 300 metrů od areálu závodu). 

Pro nezávodící doprovod běžců jsou k dispozici krátké, ale moc pěkné vycházkové trasy v okolí Račího údolí. Personál Račího údolí a organizátoři Vám jistě rádi poradí. Připravujeme i další program, chceme aby se Vám u nás líbilo. 

Ubytování:

Přímo v místě startu v areálu Račího údolí. Areál nabízí ubytování na pokojích, v chatkách (teplé spacáky s sebou) nebo na místech pro stan. 

Opět bude k dispozici tělocvična a opět bude k dispozici v obci Uhelná, nikoliv v Javorníku, jako tomu bylo v prvních ročnících. Tělocvična ve vesnici Uhelná je téměř stejně daleko jako ta javornická (cca 3,5 km). Adresa: Uhelná 163. Je to budova obecního úřadu, bývalá základní škola. Cena za noc 80 Kč na osobu. Bude přístupná od pátku od 18:00. Spacáky a karimatky s sebou! Nejsou k dispozici žíněnky. V tělocvičně se chovejte ohleduplně k ostatním běžcům, udržujte pořádek. Jsou i zde k dispozici sprchy, šetřete s teplou vodou, aby se i ti po Vás mohli osprchovat alespoň ve vlažné. Děkujeme, že řád v tělocvičně každý rok vzorně dodržujete! 

Kontakt

zapomenutehory (at) seznam.cz

Organizátor akce: www.baravavrova.com

 

Kterou trasu poběžíš v roce 2023?
56 / 34 %
68 / 41 %
40 / 24 %
Celkem hlasů: 164
Vytisknout stránku Vytisknout stránku18. 8. 2020, 18:50, zobrazeno 44248x, dnes 12x